Varování před podvodnými online dotazníky

V předvánočním čase vzrostl počet případů podvodných online dotazníků a anket, které se zobrazují ve vyskakovacích oknech internetového prohlížeče a které nelegálně užívají název společnosti itself s.r.o.

Nenechte se nachytat – v žádném případě dotazník nevyplňujte, neklikejte na něj a vyvarujte se vkládání jakýchkoli osobních údajů, hesel či údajů k vaší platební kartě. Okno s podobnou zprávou neprodleně uzavřete.

Objevují se stále rafinovanější způsoby, jak napadnout váš počítač, získat vaše přístupové údaje do sociálních sítí nebo třeba číslo vaší platební karty. V současnosti jsme zaznamenali případy, kdy bylo zneužito jméno itself pro věrohodnější oslovení oběti.

Jedna z podob falešného vylákání údajů vypadá třeba takto:

 

podvodný online dotazník

 

Online dotazníky vyvolávají dojem, že jejich zadavatelem je společnost itself s.r.o., ve skutečnosti se ale jedná a tzv. phishing, tedy podvodnou techniku používanou k získávání citlivých údajů. V tomto případě zadavatel dotazníku podle IP adresy vašeho počítače pozná, odkud se připojujete a následně v dotazníku (či jiném online nástroji tzv. adware) zneužije jméno poskytovatele připojení a naláká vás na smyšlenou možnost výhry.

Naše společnost v žádném případě nemá s podobnou činností nic společného.

Zachycené dotazníky byly publikovány například pod názvem:

  • „Výroční návštěvnický průzkum“ 
  • „itself s.r.o.: „Uživatelský dotazník“

Co s tím můžete dělat?

1. V žádném případě nevkládejte osobní informace, hesla nebo údaje o vaší kreditní kartě apod., okno s falešnou zprávou okamžitě zavřete.

2. Použijte antivirový program pro kontrolu vaše počítače nebo tabletu. Můžete využít například zdarma dostupné AVG nebo třeba placený software od společnosti ESET.

3. Je možné, že napadený není váš počítač, ale stránky, které využíváte. V takovém případě nás informujte na e-mail dohledove.centrum@selfnet.cz s uvedením adresy stránek, na kterých se vám podvodný dotazník objevil.

Máte-li jakoukoli pochybnost o jakékoli zprávě, kterou jste obdrželi pod hlavičkou itself s.r.o. nebo Selfnet, kontaktujte prosím naše Zákaznické centrum na telefonním čísle 533 383 335 nebo prostřednictvím emailu zakaznicke.centrum@selfnet.cz.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace