Vše o vysílání DVB-T2

Nejpozději na konci ledna 2021 bude ukončeno pozemní vysílání ve standardu DVB-T a nastoupí nová generace vysílání DVB-T2. Na této stránce jsme shrnuli všechny důležité informace.

Koho se přechod na DVB-T2 týká?

Přechod na DVB-T2 musí řešit pouze zákazníci, kteří přijímají televizní signál z pozemního digitálního vysílání. Pokud využíváte jiné zdroje vysílání – tzn. satelitní, kabelové, nebo IP vysílání (televize přes internet) – můžete zůstat v klidu, změna se vás vůbec nedotkne.

Proč se na DVB-T2 přechází?

Do frekvenčního pásma, které není neomezené, nově vstupují mobilní operátoři, kteří část frekvencí využijí pro přenos dat. A právě digitální pozemní televizní vysílání musí frekvence pro mobilní operátory uvolnit. Do zúženého frekvenčního pásma se ale, laicky řečeno, stávající programová nabídka nevejde. A právě proto je nutno přejít na vysílání ve standardu DVB-T2 s komprimačním kodekem HEVC (též H.265), který umožňuje v menším frekvenčním prostoru přenést stejné množství programů.

Přinese DVB-T2 i nějakou výhodu?

Díky efektivní komprimaci signálu bezesporu dojde ke zvýšení kvality zvuku i obrazu, a to z SD na HD.

Vysílání v HD kvalitě však klade vyšší nároky na televizní stanice, které budou muset investovat do nového zařízení. Zůstává tedy otázkou, kolik komerčních televizních stanic tyto náklady akceptuje a bude v HD kvalitě opravdu vysílat.

Kdy se začne vysílat v DVB-T2?

Vysílání v testovacím režimu bylo spuštěno v Praze, Brně a Ostravě už v roce 2016.

Přechod na nové vysílání DVB-T2 bude postupné, stejně jako vypínání sítí DVB-T. K definitivnímu vypnutí současného televizního vysílání DVB-T dojde v letech 2020/2021, nejpozději však 31. ledna 2021. Po tomto datu budou v provozu už jen sítě nové generace T2.

Nyní jsou v provozu tzv. přechodové sítě, které vybrané programy přenáší současně v DVB-T i DVB-T2.

Budou programy v HD kvalitě zdarma?

Veřejnoprávní stanice Česká televize již nyní vysílá všechny své programy v HD kvalitě a zdarma.

Zástupci dvou největších komerčních stanic Novy a Primy potvrdili, že verze svých programů ve vysokém rozlišení zpoplatní. Již nyní však musí poskytovatelé kabelové, satelitní nebo IPTV televize platit poplatky za to, že mají HD verze těchto programů v nabídce.

Jaká zařízení jsou pro příjem DVB-T2 nezbytná?

Komprimovaný signál DVB-T2 se od DVB-T velmi technicky liší. Abyste se po přechodu na novou generaci vysílání vyvarovali černé obrazovky s nápisem „žádný signál“, musí vaše televize nebo set-top-box podporovat vysílání DVB-T2 a zároveň musí mít také zmíněný kodek HEVC (bývá označen i jako H.265). Toto si raději ověřte přímo v návodu zařízení.

Je možné, že po přechodu na DVB-T2 bude nutné vyměnit nebo přenastavit anténu, protože vysílání DVB-T2 je mnohem náchylnější na rušení signálu.

Co dělat, když moje televize DVB-T2 nepodporuje?

Jednoduché řešení, které se nabízí, je koupit si novou televizi, která DVB-T2 podporuje. To ale samozřejmě nebývá levná, preferovaná, a naštěstí ani jediná varianta.

Jak jsme se zmínili v úvodu, pozemní digitální vysílání není jediný způsob příjmu signálu, a my bychom vám tedy doporučili přejít na některý modernější způsob sledování televize. Ať už se rozhodnete pro satelitní, kabelové nebo internetové vysílání, máte jistotu, že se přechodem na DVB-T2 dále nemusíte zabývat.

U obou našich služeb Digitální televize i Selfnet TV (IPTV) máte jistotu, že s přechodem na DVB-T2 nebudete muset kupovat nový televizor.

U Digitální televize, kterou můžete mít už od 150 Kč měsíčně, bude záležet, jaký tuner vaše stávající zařízení podporuje (DVB-T, DVB-C) a od toho se bude odvíjet, kolik programů budete mít v k dispozici (37 kanálů, 61 kanálů).

Selfnet TV je televize s chytrými funkcemi, díky kterým můžete pozastavit právě sledovaný pořad, vrátit ho na začátek, anebo sledovat všechny odvysílané pořady až 7 dní zpětně. V balíčku od 550,- Kč měsíčně získáte internetový tarif, základní programovou nabídku s 49 kanálů (29 HD + 20 SD) a IPTV set-top-box.

Pokud se přece jen rozhodnete investovat do nové televize, dbejte na nákup certifikovaných zařízení, tzn. těch, která jsou označeny logem „DVB‑T2 ověřeno“.

Více informací najdete na www.selfnet.cz/cs/televize.

Jsem již zákazník Selfnetu, jak se u mě přechod na DVB-T2 projeví?

Pro vás máme dobrou zprávu, vám po přechodu na DVB-T2 zůstane vždy alespoň několik kanálů, podle toho, jaký tuner má vaše televize.

SLUŽBA TUNER ZMĚNY PO SPUŠTĚNÍ DVB‑T2 Poznámka
Selfnet TV beze změny, v nabídce Pro začátek zůstane 48 kanálů (28 HD/20 SD) Pokud je kanál k dispozici v SD i HD rozlišení, Selfnet TV automaticky přijímá kanál jen v HD kvalitě
Digitální televize DVB-C + CA modul nebo STB beze změny, v nabídce Pro začátek zůstane 71 kanálů (28 HD/43 SD) Pokud je kanál k dispozici v SD i HD rozlišení, DVB-C tuner s dekódovacím zařízením vysílá kanály v HD i SD kvalitě
Digitální televize DVB-C v nabídce Pro začátek zůstane 60 kanálů (17 HD/43 SD) Nabídka bez HD verzí kanálů, které byly na podzim 2017 z rozhodnutí poskytovatele zakódovány (Nova, Prima, Markíza Int.)
Digitální televize DVB-T v nabídce Pro začátek zůstane 37 kanálů (37 SD) Pouze SD verze všech kanálů

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace