Šťastné, veselé a online!

18. 12. 2020

Vánoce, Vánoce přicházejí… a s nimi i řada lidových zvyků a tradic. K nejčastějším z nich patří zdobení vánočního stromku, posílání přání, zpívání koled, pečení cukroví a samozřejmě kupování vánočních dárků. Byly tady ale tyto tradice od začátku? Zasáhl do jejich dodržování rozvoj internetu a technologií obecně?

Trocha historie neuškodí

Technologie ovlivnily Vánoce poprvé v 19. století, což je dlouhá doba od první zmínky o křesťanském slavení Vánoc, které pochází z 2. století. Když byl v 19. století vynalezen telegraf a telefon bylo najednou možné popřát hezké svátky i na druhý konec světa. Na konci 20. a ve 21. století došlo k ještě většímu nárůstu rozvoje technologií, především televize a internetu. Díky internetu třeba dnes můžeme sedět u štědrovečerní večeře s kýmkoliv na světe, i když jen virtuálně.

Vánoční pohlednice

Vánoční pohledy známe zhruba od poloviny 19. století. Existovaly již ty papírové, ale s oblibou si je lidé doma vyráběli, zdobili vlastními malůvkami. Rodině a přátelům je většinou nosili osobně. Dovedete si tuto tradici představit dnes?

Vánoční pohlednice dnes vyrábějí především děti, které chtějí potěšit rodiče netradičním dárečkem. Jenže statistika je neúprosná – v dnešní době na jedno papírové přání připadá až 200 elektronických. I sociální sítě nabízí spoustu tematických rámečků a předpřipravených přání. Oblíbená jsou i video přání, kdy do programů na tvorbu tematických videí vložíme fotku obličeje a rázem je na světě vtipné přání, které ihned můžeme poslat svým známým.

Kolik koled znáte?

Koledy, jak je známe dnes, se poprvé objevily v 15. století. Dříve tyto písně lidé zpívali v kostele nebo doma u vánočního stromečku s rodinou. V dnešní době je zcela běžné zasednout ke štědrovečernímu stolu a poslouchat koledy na mobilním telefonu nebo jiném zařízení. Hezké ale je, že se koledy nesnažíme odít do hávu současné moderní hudby, ale posloucháme stále ty tradiční.

Dárky nosí Ježíšek

Naprostá většina Čechů se shodne na tom, že dárky nosí Ježíšek. Dárky samotné se ale součástí Vánoce staly až v 19. století. V té době je lidé vlastnoručně vyráběli. Později se obstarávaly v obchodech. No a dnes… čím dál tím více lidí jen párkrát klinkne myší a dárky objedná online.

Vánoce a televize

Zhruba od poloviny 20. století je předvánoční a vánoční období spojeno se sledováním televize. Když se řeknou slova Vánoce a televize, mnoho z nás si jistě představí, jak sedí v teplých ponožkách u rozsvíceného stromečku a sleduje oblíbenou pohádku. Nebo naopak si někteří vybaví spíše větu typu: „Rychle dojezte večeři, za dvě minuty začíná pohádka.“ Potěšíme vás, dnes si štědrovečerní večeři můžete v klidu dojíst a pohádku si pustit třeba o dvě hodiny později. Jak je to možné? Díky vymoženosti jménem IPTV neboli televize přes internetový protokol. 

Jak to ale bylo ještě před vynálezem televize? Za zmínku stojí vánoční příběh napsaný v 19. století Charlesem Dickensem. Jedná se o povídku Vánoční koleda, která jako první kniha mezi lidmi šířila pravého ducha Vánoc. Sehrála velkou roli v představení Vánoc jako svátku, který klade důraz na rodinu, dobrou vůli, štědrost a soucit a ovlivnila jejich podobu v západní kultuře. Důkazem toho je, že se povídka dočkala několika filmových zpracování a patří k oblíbeným vánočním filmům.

Vánoce budoucnosti

Jak oblíbené svátky roku ovlivní technologická budoucnost? Nějaké vlaštovky už přiletěly – vývoj naznačuje, že si v budoucnu budeme vánoční pozdravy posílat jako hologramy. S vánočními přípravami by nám mohli pomáhat roboti. Digitální dron by nám mohl donést vybrané dárky až pod vánoční stromeček. A dost možné je, že vzniknou 3D tiskárny, které za nás „upečou“ cukroví.

Poselství na závěr

Technologie bezesporu dokážou spoustu věcí usnadnit. Ale přece jen jsou Vánoce svátky klidu a míru a měli bychom je trávit s rodinou a nejbližšími. Osobně se potkávat, vyprávět si vánoční historky z dětství a v tento čas se co nejméně „stýkat“ pouze virtuálně. Důležité přece je udržovat mezi námi pravého ducha Vánoc. Šťastné a veselé! 

Karina Baraboszová

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace